Зразок сертифiкатуОбразец сертификата

Управління грошовими коштами підприємства

31 травня 2014, 4059
Категорія: Фінанси
Управління грошовими коштами підприємства

Управління грошовими коштами підприємства

Кожне підприємство обов'язково має мати кошти. Вони потрібні для того, щоб своєчасно розраховуватися з підрядниками, постачальниками, виплачувати зарплату співробітникам, повертати до банку раніше отримані кредити та сплачувати податки.

Кошти - це найліквідніші активи, більшість яких перебуває на поточному рахунку підприємства чи організації. Так відбувається, тому що левова частка розрахунків підприємств між собою та з фізичними особами, та підприємств з державними органами здійснюється у безготівковій формі.

Види коштів

Якась частина коштів зберігається у готівковій формі в касі підприємства. Як правило, ці гроші замовляються в банку спеціально для певних цілей, наприклад, для виплати зарплати співробітникам, чи надходять як виручка, якщо підприємство займається роздрібною торгівлею. Також до коштів відносяться короткострокові вкладення строком до одного року – акредитиви, чеки, векселі, облігації.

Загалом керівництво компаній прагне мінімізувати готівку, мати їх у невеликому обсязі тільки для цілей, які заплановані на найближче майбутнє. Короткострокові вкладення також застосовуються в основному для зручності розрахунків із замовниками та покупцями. Підприємство рідко прагне отримати прибуток у такий спосіб, особливо в умовах нестабільності, коли всі ризики несплати за платежами значно зростають.

Таким чином, більшість коштів підприємства зберігаються у банку; вони постійно поповнюються та витрачаються залежно від потреб підприємства. Це вважається найнадійнішим місцем зберігання коштів, хоча за умов кризи існує навіть ризик банкрутства банку. Тому потрібно ретельно обирати банк, вивчати його фінансову історію, рейтинг та всю інформацію про нього, яку можна знайти на сайті НБУ.

Планування грошових потоків

Управління грошовими коштами полягає у складанні планів та прогнозів грошових потоків, їх припливу та витрачання. При інфляції та нестабільності валютного курсу планувати надходження коштів буває нелегко, особливо на тривалий період. При прогнозуванні виручки закладають певний відсоток продажів у кредит та середні терміни повернення заборгованості у ньому. Враховують також планований продаж акцій та облігацій, отримання відсотків та дивідендів та інші виплати.

Плануючи відтік коштів підприємства, в першу чергу враховують погашення заборгованості за вже отримані товари або послуги, комунальні платежі та орендну плату за приміщення, що орендуються, а також виплату кредитів банків, отриманих у попередньому періоді та відсотків за ними. Обов'язково закладають оплату податків та інші платежі до бюджету, заробітну плату, виплати відсотків акціонерам, дивідендів власникам облігацій, заплановані інвестиції та інші платежі.

Найважливіші показники діяльності підприємства

Ефективність управління грошовими коштами визначається швидкістю руху та обсягами фінансових потоків. Підприємство має працювати чітко як годинник без простоїв та затримок виплат, а також швидко реагувати на зміни попиту, ціни та ситуації на ринку загалом. Кошти повинні обертатися якнайшвидше, тобто запаси готової продукції повинні якнайшвидше перетворюватися на матеріальну, грошову форму.

Величезне значення мають також кількісні показники, такі як прибуток, грошові потоки та прибуток від реалізації продукції. Виручка - це весь сукупний дохід, який надходить у натуральній та грошовій формах. Прибуток – це різниця між доходами та витратами компанії, яка нараховується не при надходженні коштів, а при настанні якоїсь події, наприклад, продажу товару або укладанні договору на постачання сировини. Грошовим потоком вважається різниця між реально надійшли і виплаченими коштами. Різниця між прибутком і грошовим потоком полягає в врахованих і грошових коштах, що реально надійшли або пішли, а також у тому, що грошові потоки включають також штрафи, податки, амортизацію, борги і позикові кошти, які не враховуються при розрахунку прибутку.

Від величини прибутку чи грошових потоків залежить ринкова вартість підприємства, оскільки за цими показниками інвестор робить висновок у тому, які кошти може отримати у майбутньому періоді і з якими ризиками може зіткнутися. Також наявністю та кількістю коштів визначається платоспроможність підприємства, а також його ліквідність, тобто здатність переводити його активи у кошти.

Управління грошима є найважливішим процесом у здійсненні фінансового менеджменту. Від його ефективності залежить фінансовий успіх підприємства, його ринкова вартість, ліквідність та конкурентоспроможність.

comments powered by Disqus

Рубрики блогу

Популярне

Теги

робота освіта карєра веб дизайн туризм php c с java бизнес турагенство візове оформлення CMS Joomla WordPress створення сайту бронювання персонал мотивація економіст фінансист Програміст авк кошторис створення сайта інтернет створення сайтів бухгалтерія бухгалтерський облік бізнес управління персоналом работа закони Excel внз навчання офіс бухгалтер пошук роботи логістика зед перевезення вантажів зп перевезення вантажі фінансовий аналіз економіка фінанси курси програмування hr hr-менеджер кошторисник ефективність запаси склад перевезення вантажу підприємство резюме презентація клієнти співбесіди іврит інтерв'ю ЗЕД відрядження оренда криза митний брокер календарь бухгалтера митниці роота бухгалтера маркетинг НБУ банки кошторисна справа бюджет податки штрафи ПДФО бухгалтерський облік ЕДРПОУ НДС ПДВ тестування