Зразок сертифiкатуОбразец сертификата

ПДВ: платники, об'єкт, база, ставки, податковий кредит та бюджетне відшкодування

2 грудня 2014, 4102
Категорія: бухгалтерський облік

У ПКУ платників ПДВ можна поділити на дві групи.  До першої належать платники, у яких, незалежно від їхнього бажання, виникає податкове зобов'язання з ПДВ.  Це фізичні особи-підприємці на загальній системі оподаткування та юр.  особи, які за останні 12 календарних місяців мають товарообіг понад 300 тис. грн., без урахування ПДВ.  А також будь-яка особа, яка ввозить на митну територію України товари, що підлягають оподаткуванню.
Друга група – це фізичні особи-підприємці та юр.  особи, які бажають добровільно стати платниками ПДВ, але товарообіг яких за 12 місяців становить менше ніж 300 тис. грн.  Добровільна реєстрація може бути вигідною, наприклад, для постачальника, який потребує податкових накладних, для компанії, яка купує багато товарів, що оподатковуються ПДВ.
Отримання та анулювання статусу платника ПДВ
Якщо фірма чи підприємець на загальній системі зобов'язані стати ПДВ-платниками, але не подали відповідні документи до ДПАУ, це не звільняє їх від податкових зобов'язань із ПДВ, а ось право на податковий кредит вони втрачають, як і бюджетну компенсацію.  У ПКУ чітко визначено час для подання заяви про реєстрацію платником ПДВ – до 10 числа місяця, після того, як товарообіг перевищив 300 тис. грн.  Також необхідно надати документи, що підтверджують перевищення позначки 300 тис. грн.  Це первинні документи – касові чеки, акти робіт та інші.
Для добровільної реєстрації необхідно за місцем реєстрації подати відповідну заяву за 20 календарних днів до початку періоду, коли суб'єкт хоче стати платниками ПДВ.  При добровільній реєстрації період ведення господарської діяльності має становити не менше ніж 12 календарних місяців.
При анулюванні статусу платника ПДВ суб'єкт підприємницької діяльності втрачає право на податковий кредит та виписку податкових накладних.  Випадки анулювання статусу ПДВ можуть бути за власним бажанням, так і за рішенням компетентних органів.  Докладніше це відображено у ПКУ п. 184 V розділу ПКУ.
Податкове зобов'язання, об'єкт та база оподаткування
При продажі товарів чи наданні послуг виникає податкове зобов'язання (АЛЕ).  Датою виникнення вважається дата відвантаження товарів, надання об'єкта оренди в лізинг чи отримання коштів у рахунок оплати товарів чи послуг, для митних операцій – подання митної декларации.  Для послуг ЖКГ дату податкових зобов'язань визначають за допомогою касового методу.
Об'єктом оподаткування виступають операції постачання товарів, послуг на митній території України, ввезення товарів на митну територію України та вивезення за територію, послуги міжнародних перевезень.
Базою оподаткування є договірна вартість товарів, послуг, включаючи податки та збори, за винятком збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, ПДВ, акцизного збору на етиловий спирт для виготовлення лікарських засобів, крім бальзамів та еліксирів.  До основи оподаткування не належать виробничі дотації, суми неустойки і штрафів, пені, 3% річних за невчасне погашення фінансових зобов'язань і звані інфляційні.
Ставки ПДВ
Існує три ставки ПДВ: 20%, 0% та 7%.
Ставка 20% - основна.
Нульовою ставкою ПДВ оподатковуються операції з міжнародних перевезень, заправки транспорту за межами України, магазини безмитної торгівлі.
Ставка 7% діє при ввезенні лікарських засобів, дозволених для використання в Україні.
Операції, які не оподатковуються ПДВ
Не є об'єктом оподаткування операції та діяльність над ринком цінних паперів, крім випуску цінних паперів;  операції з передачі майна на зберігання та лізинг, крім фінансового, заставу майна, послуги страхування;  операції з банківськими металами та валютними цінностями;  послуги платіжних організацій;  виплата зарплат, пенсій, стипендій, дивідендів, роялті;  реорганізація юр.  осіб;  позашкільна освіта;  послуги банківських, фінансових установ з управління фондами;  операції на митниці не більше 150 євро на адресу одного одержувача, а фіз.  осіб з ручним багажем – 500 євро (вага товарів не більше 50 кг) у місцях відсутності повітряного сполучення, та 1000 євро – у місцях наявності повітряного сполучення.
Звільнено від оподаткування ПДВ операції постачання дитячого харчування та речей, послуги освіти, навчальні консультації та курси, доставка пенсій та соц.  виплат, продаж авто для інвалідів, послуги закладів з охорони здоров'я, послуги з реабілітації інвалідів, у тому числі дітей, утримання дітей у дошкільних закладах та школах-інтернатах, послуги постачання релігійними організаціями ритуальних речей, ритуальні послуги, а також інші операції згідно з п.п.  197, ПКУ.
Податковий кредит
Податковий кредит (НК) виникає при купівлі товарів чи послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ.  Датою виникнення ПК є одна з двох подій - списання грошей з рахунку або отримання товарів/послуг.  При ввезенні на митну територію товарів/послуг датою виникнення ПК є дата сплати ПЗ.
Не належать до ПК суми товарів/послуг, які не підтверджені податковими накладними.  Якщо платник податку не включив у звітному періоді ПДВ до складу ПК, право на внесення зберігається протягом 365 днів з моменту складання податкової накладної.  До ПК належить та частина вартості придбаних товарів чи необоротних активів, що використовується в оподатковуваних операціях.  Сума ПК визначається у відсотках, як співвідношення суми оподатковуваних операцій до суми всіх операцій без ПДВ за попередній календарний рік, а лише для зареєстрованих платників – за звітний період.
Бюджетне відшкодування
Сума ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету, визначається як різниця між ПЗ та ПК.  Якщо різниця має плюсове значення, то платник ПДВ перераховує цю суму до бюджету, а якщо з мінусом, то отримує бюджетне відшкодування.  Право на бюджетне відшкодування не мають платники ПДВ, статус яких менший за рік або обсяг операцій менший від заявленої суми бюджетного відшкодування.  Бюджетне відшкодування відбувається шляхом зменшення сум податкового боргу майбутніх звітних періодах.

comments powered by Disqus

Читайте также

Рубрики блогу

Популярне

Теги

робота освіта карєра веб дизайн туризм php c с java бизнес турагенство візове оформлення CMS Joomla WordPress створення сайту бронювання персонал мотивація економіст фінансист Програміст авк кошторис створення сайта інтернет створення сайтів бухгалтерія бухгалтерський облік бізнес управління персоналом работа закони Excel внз навчання офіс бухгалтер пошук роботи логістика зед перевезення вантажів зп перевезення вантажі фінансовий аналіз економіка фінанси курси програмування hr hr-менеджер кошторисник ефективність запаси склад перевезення вантажу підприємство резюме презентація клієнти співбесіди іврит інтерв'ю ЗЕД відрядження оренда криза митний брокер календарь бухгалтера митниці роота бухгалтера маркетинг НБУ банки кошторисна справа бюджет податки штрафи ПДФО бухгалтерський облік ЕДРПОУ НДС ПДВ тестування